خودارضایی در کودکان و درمان آن

خودارضائي يك رفتار خود تحريكي است كه به منظور كسب لذت صورت مي‌پذيرد. كودكان ممكن است خود را با دست يا شئي ديگري مالش دهند.
خودارضايي به طور شايع زماني رخ مي‌دهد كه كودك خواب‌آلود، خسته و تحت فشار است يا مشغول ديدن تلويزيون مي‌باشد.

 آنها هنگام انجام اين عمل معمولاً مشغول، برافروخته و مبهوت به نظر مي‌رسند. ممكن است يك كودك اين عمل را چندين بار در روز يا فقط يك بار در هفته انجام دهد. خودارضايي به طور شايع زماني رخ مي‌دهد كه كودك خواب‌آلود، خسته و تحت فشار است يا مشغول ديدن تلويزيون مي‌باشد.

علل:

بروز خودارضايي به صورت گهگاه رفتاري طبيعي در بسياري از نوپايان و كودكان پيش‌دبستاني است. قريب به يك سوم كودكان در اين محدوده سني وقتي مشغول كاوش درباره اندام خويش هستند پديده خودارضايي را كشف مي‌كنند و اغلب اين عمل را ادامه مي‌دهند چون احساس خوبي نسبت به آن پيدا مي‌كنند. برخي از كودكان به كرات خود را ارضا مي‌كنند چرا كه از چيزي ناراحت هستند، مثل وقتي كه پستانك از آنها گرفته شده است. برخي ديگر در واكنش به تنبيه يا فشار براي متوقف كردن كامل خودارضايي، آن را ادامه مي‌دهند. خودارضايي هيچ دليل پزشكي مشخصي ندارد. تحريك نواحي تناسلي (مثلاً در اثر عفونت) منجر به درد يا خارش ميشود، نه خودارضايي.

سيرقابل انتظار:

وقتي كودك شما به پديده خودارضايي پي مي‌برد، به ندرت آن را به صورت كامل كنار مي‌گذارد و ممكن است هر زمان ناراحتي يا منازعه‌اي در منزل رخ دهد به آن روي آورد. تا سن 5 يا 6 سالگي،‌اكثر كودكان برخي ملاحظات را درنظر مي‌گيرند و ممكن است فقط در خلوت خود به آن اقدام نمايند. در زمان بلوغ در پاسخ به جهش ناگهاني هورمون‌ها و سائق‌هاي جنسي خودارضايي به شكل پديده‌اي عمومي در مي‌آيد.

سوءتعبيرهاي رايج:

خودارضائي به هيچ نوع آسيب يا صدمه جسمي منجر نمي‌گردد. اين پديده غيرطبيعي يا شديد محسوب نمي‌شود مگر آنكه به شكل ارادي و پس از 5 يا 6 سالگي در ملاء عام انجام شود. به خاطر داشته باشيد خودارضايي بدين معني نيست كه كودك شما انحراف جنسي دارد، بي‌مبالات است يا ميل جنسي در او بيش از حد افزايش يافته است. فقط در مواردي كه بزرگسالان در پاسخ به خودارضايي يك كودك واكنش شديد نشان دهند و آن را پديده‌اي كثيف يا پليد معرفي نمايند، ممكن است كودك از نظر هيجاني لطمه ببيند و مثلاً دچار احساس گناه شود.

نكاتي را درباره خودارضايي كودكان مرور كنيم:

1- اهداف و نگرش واقعي داشته باشيد، خاتمه بخشيدن به خودارضايي غيرممكن است. اين واقعيت را بپذيريد كه كودك شما اين عمل را فرا گرفته است.

2- خودارضايي را در هنگام چرت زدن و خوابيدن ناديده بگيريد. در چنين زمان‌هايي كودك خود را تنها بگذاريد. كودك را از دمر خوابيدن منع نكنيد و اگر دستانش ميان پاهايش است او او پرس و جو نكنيد.

3- در ساير وضعيت‌ها توجه كودك خود را به امر ديگري منعطف سازيد يا در مورد او انضباط مقرر را انجام دهيد.

ابتدا سعي كنيد حواس او را به يك وسيله بازي يا فعاليت ديگر معطوف نماييد.

4- اين روش را با پرستار يا مربي مهد كودكتان در ميان بگذاريد. از مراقب يا مربي كودكتان بخواهيد مانند شما ابتدا سعي كنند حواس كودك را پرت نمايند. اگر اين مسئله كارساز نبود، آنها بايد با گفتن توصيه‌هايي مانند تو بايد الان به ما ملحق شوي،‌توجه او را به خودشان جلب نمايند. خودارضايي در مهد فقط در زمان خواب قابل چشم‌پوشي مي‌باشد.

5- تماس فيزيكي خود را با كودكان افزايش دهيد. برخي كودكان وقتي در طول روز بيشتر در آغوش گرفته ميشوند و مورد نوازش قرار مي‌گيرند كمتر دست به خودارضايي مي‌زنند. سعي كنيد مطمئن شويد كودكتان حداقل يك ساعت از زمان اختصاصي براي بودن با شما و دريافت عواطف به شكل تماس جسمي برخوردار مي‌باشد.

6- اشتباهات شايع. شايع‌ترين اشتباهي كه والدين انجام مي‌دهند سعي در خاتمه بخشيدن كامل به خودارضايي است. اين امر منجر به جنگ قدرتي مي‌گردد كه در نهايت والدين بازنده آن خواهند بود. كودكان نبايد به خاطر خودارضايي كتك بخورند، سخنراني بشنوند يا مورد عتاب قرار بگيرند. خودارضايي را با صفاتي مانند بد، كثيف، شيطاني يا گناه‌آلود ملقب نفرماييد. دستان كودك را نبنديد، هيچ نوع بند و بستي به كار نبريد. تمام اين روش‌ها تنها به مقاومت كودك و احتمالاً به مهار جنسي او در آينده منجر خواهد گشت.

خودارضایی کودکان

در مقابل کنجکاوی جنسی کودکان چکار کنیم؟

واكنش ما بزرگترها نسبت به كنجكاوي هاي جنسي بچه ها يكي از سوال برانگيزترين قسمت هاي ارتباط ما با كودكان را تشكيل ميدهد. براي راحتي كار بگذاريد نمونه اي از واكنش هاي احتمالي خود را بررسي كنيم. در همين مورد فرض كنيد دختر شما به يكي از همسالانش پيشنهاد آمپول بازي را داده است (يا مثلاً كنترل ماهواره را در دست دارد و اتفاقا تكمه كانالي را فشار ميدهد كه حاوي صحنه هاي زنان نيم برهنه است) در اينصورت او به شما نگاه ميكند و شما:

1.به سرعت وسيله بازي يا كنترل ماهواره را از دست اش مي قاپيد و فرياد ميزنيد: زشته بچه! بده من چيكار داري ميكني؟!

2.نگاه نافذ خود را به او ميدوزيد و قيافه سراسر هراسناك تان حكايت از اين دارد كه اصلاً از اين اتفاق خوش تان نيامده است.

3.بدون نگاه به چهره او يا اينكه به او چيزي بگوييد و با گفتن اينكه : «بده من اين رو دختر قشنگم!» وسيله بازي يا كنترل ماهواره را از او بگيريد.

4.بدون اينكه به چهره او نگاه كنيد خود را مشغول كار ديگري نشان دهيد و به بهانه اي محل را ترك كنيد

5.در برخورد با نگاه او لبخند بزنيد و اجازه دهيد تا جايي كه دوست دارد به كار خود ادامه دهد

6.به او لبخند بزنيد و تا حدي در بازي و شوخي با او همراهي كنيد.

اينها نمونه هايي از طيف واكنش هايي است كه ما ممكن است به كنجكاوي هاي جنسي كودكمان نشان دهيم. اين واكنش ها نقش بسيار تعيين كننده اي در اعتماد به نفس و توانايي هاي عاطفي- جنسي آينده كودكانمان خواهد داشت. اينكه امروز ما نسبت به توانايي هاي جنسي خود داراي اعتماد به نفس كامل هستيم يا نه؟ و اينكه از توانايي هاي لازم براي لذت بردن از يك رابطه ارضاء كننده دوطرفه برخورداريم يا نه همه ريشه در زمان شكل گيري شخصيت ما در كنار والدين خود در زمان كودكي دارد. ترس، اضطراب، احساس ناامني، تشويش هاي مداوم، كم ميلي جنسي، تعارضات شديد دروني، روابط بسيار پرتنش و آزاردهنده و كم دوام همه و همه ممكن است در برخوردهاي نامناسب احتمالي ما با كودكانمان ريشه داشته باشد. در بسياري مواقع ممكن است ما – خواسته يا ناخواسته- ترسها و نگراني هاي خود را چون ميراث ناشايسته اي به كودكانمان منتقل كنيم (كه از اين بابت بي شباهت به انتقال يك بيماري مسري چون جذام نيست).

باز براي روشن شدن مطلب به مثال ديگري روي مي آوريم. فرض كنيد حشره اي مانند شب پره يا پروانه در فضاي اتاق حضور دارد و به ناگهان شما و كودك تان متوجه حضور آن ميشويد. دخترتان با ديدن حشره به شما نگاه ميكند و براي هر اقدامي منتظر واكنش شما مي ماند. شما ممكن است:

1.جيغ بكشيد و به سرعت از شب پره يا پروانه فاصله بگيريد

2. به سرعت با حشره كش به سمت او رفته و شب پره يا پروانه را نابود كنيد

3.با لبخند با انگشت شب پره يا پروانه را نشان دهيد و اسم اش را تكرار كنيد.

نتيجه اين واكنش ها كه از قوانين واكنش هاي شرطي شده تبعيت ميكنند به ترتيب

1.بروز ترس و وحشت شديد هنگام ديدن دوباره شب پره يا پروانه

2.بروز نفرت و ناراحتي شديد هنگام ديدن دوباره شب پره يا پروان

3.داشتن احساس راحت و خوشايند در مواجه دوباره با شب پره يا پروانه خواهد بود.

شايد افراد زيادي را ديده باشيد كه احساس دائمي ترس و وحشت و نفرت و ناراحتي تمام زندگي عادي آنان را تحت تأثير قرار داده است و از آنها انسانهايي ناتوان و بي اراده و سرخورده و نااميده ساخته است. حالا شايد بهتر بتوانيد تصميم بگيريد نسبت به كنجكاوي هاي جنسي كودك خود بهتر است چه واكنشي نشان دهيد.

منبع: انجمن روانپزشکی کودک ونوجوان ایران

منبع : www.irshafa.ir

 

Advertisements

17 Responses to خودارضایی در کودکان و درمان آن

 1. زهرا says:

  سلام نیلوفرخانوم
  ببخشیدبازمزاحم شدم
  میخواستم یه کمکی ازتون بخوام.نیلوفرجان من هنوزنتونستم ازدواج کنم.یعنی موقعیت مناسبی پیش نیومده.امااحساس تنهایی واقعاگاهی آزارم میده.دوست دارم یکیوداشته باشم بهم مهربونی کنه ومنم بهش.یه باربایکی دوست شدم اما انگارهمه پسراازآدم س ک س میخوان.دوست ندارم دیگه تاقبل ازدواج باهیچ کس باشم حتی درحددوستی سالم.نمیدونم منظورمومیفهمیدیانه.به خداقول دادم باهیچ کس رابطه ای نداشته باشم اماخیلی سخته.دوست ندارم کاری روکه خدادوست نداره انجام بدم.دوست دارم هرچی گفته گوش کنم اما تحملم داره تموم میشه.یه کم راهنماییم کنید
  ببخشیدخیلی پرحرفی کردم
  ———————————————————————-
  پاسخ شما: زهرا جان درکت می کنم. تنهایی خیلی سخته. سعی کن خودت رو سرگرم کنی. با درس. با ورزش. تفریحاتت رو با دوستهات و خانوادت. با خواهرت بساز. بخدا هیچی توی دوست پسر گرفتن نیست جز دردسر. جز نگاههای بد مردم. جز خراب شدن و بدنام کردن خودت. جز هرز کردن جسم و روحت. به خدا پناه ببر. نماز بخون. عبادت کن. توکل کن. درستو ادامه بده و برای خودت کسی بشو. اونوقت ببین چقدر طرفدار پیدا می کنی . چقدر خواهان که برات سر و دست می شکونن….. صبر داشته باش. یه خواستگار خوب، یه پسر نجیب میاد در خونتون رو می زنه. کسی که حتی فکرش رو هم الان نمی تونی بکنی. یه چیز همیشه یادت باشه : همیشه تاریک ترین زمان شب زمان قبل از طلوع خورشیده.
  اندکی صبر سحر نزدیک است.

 2. ماریه says:

  عالی بود مقالتون در مورد خود ارضایی کودکان ممنون از زحماتتون

 3. علي says:

  سلام نيلوفرخانوم.
  والا ما كه بچه بوديم از اين كارها نميكرديم.اخه بچه اي كه به سنه بلوغ نرسيده چه ميفهمه خودارضايي چي هست.
  ولي فكر كنم توي سن پايين اگر دچار خودارضايي بشي بدتره وتركش هم خيلي سخت ميشه.
  نميدونم اين نسله جديد ديگه چي از اب در مياد.
  ممنون از زحمتي كه كشيديد.[گل]

 4. علي says:

  راستي يادم رفت بگم يه كامنت توي مقاله ي جلوگيري از افسوردگي داده بودم و يه سايتي را اونجا گفته بودم كه قالب هاي قشنگي داشت يادتون نره يه سري بزنيد.
  البته اگر خواستيد.
  ————————————————————–
  پاسخ شما: مرسی . آره دیدم. کامنتشو گذاشتم آرش بیاد بدم قالبها رو بررسی کنه و نظر بده واسه گذاشتنشون

 5. niloofar says:

  سلام
  مرسی نیلو جان خیلی مفید بود
  ممکنه این موضوع ارثی هم باشه؟
  کسی که از کودکی خود ارضایی داشته آیا مشکلی ممکنه براش پیش بیاد؟
  خود ارضایی کودک روی بلوغش تاثیر داره؟
  تاثیرات جانبیش روی دختر و پسر متفاوته؟
  چجوری میشه برای بچههامون پیشگیری کنیم که دوچارش نشن؟

  ببخید بازم سوال دارمیادم اومد دوباره میپرسم 🙂
  ———————————————————————-
  پاسخ شما: ارثی…. فکر نمی کنم.
  مثلا چه مشکلی؟ اگر ترکش کنه در بزرگسالی مشکلی نخواهد داشت.
  نه. تاثیرش در میل جنسیه که همه می دونیم. اگر در بزرگسالی ادامه ندن مشکل خاصی نداره. راه پیشگیری نداره. بچه ها خودشون ، خودشونو کشف می کنند. عکس العمل خانواده در هنگام ظاهر شدن این پدیده می تونه کمک کنه یا تشدیدش کنه.

 6. مجتبی says:

  ممنون نیلوفر خانم . عالی بود . مرسی
  به خیلی از سوالای من جواب داد .

 7. مجتبی says:

  راستی جواب محسن رو ندادی!!!آخر ماه جواب میدی؟

 8. sorb says:

  سلام.ببخشید دوباره مزاحم میشم.راستش من تو سوال قبل گفتم خانومم ولی من مجردم و این که گفتم خانوممه الان دوستمه ولی قراره بشه.و بعضی وقتا در این ضمینه حرف میزنیم با هم.برای آینده.که البته قرار نیست این آینده خیلی طول بکشه شاید 2 یا 3 سال دیگه.اینم بگم که اون این جوابو در صورتی داد که ما یک بار با هم بودیم ولی فقط در حد بوس و بقل و لب گرفتن و من هم یه مدت کوتاهی شاید 2 دقیقه سینه هاشو … همین فقط.حالا بعد از جواب قبل شما من ازش پرسیدم دیدگاهش در مورد س ک س چیه و اون این جوابو داد که : یه جور نیازه ولی همیشه بهش احتیاج ندارم.فقط وقتی که حس کنم میخوام.به نظرم کاره بیخودیه .که چی؟ولی هست دیگه.مرسی و ببخشید از نگفتن واقعیت اولم

 9. خواننده says:

  سلام مثل همیشه عالی بود
  منم یه خواهر زاده دارم که 2 ساله شه و موقع خواب و تلوزیون و…. با نافش بازی میکنه هر کاری کردیم نتونستیم از سرش بندازیم . فکر میکنم اینم یه جور خود ارضایی چون با این کار آروم تر میشه و دوست داره که ادامه ا ش بده
  درست فکر میکنم یا نه؟؟؟
  ممنون از شما
  ————————————————————————-
  پاسخ شما: بله. احتمالا همینطوره. راهکارها رو که خوندین. می دونین چیکار کنین که؟؟؟

 10. خودمم دیگه says:

  سلام نیلوفر خانوم. مرسی بازم عالی بود مثل همیشه
  صحبت ِ آقا علی هم خیلی بامزه بود.حق با شما واقعا این نسل ِ ماهواره و اینترنت چی میخواد از آب دربیاد فقط خدا میدونه
  ولی در مورد اینکه گفتین ما بچه گیامون از این کارا نکردیم
  باید بگم که من یکی کردم. من همچین بچه ای بودم
  آخه خیلی بازیگوش و کنجکاو بودم…مامان خیلی با شدت برخورد میکرد و حتی کار به کتک هم میکشید. واسه همین من خوشم میومد که قایمکی انجام بدم. از 5-6سالگی شروع شد و تا 7 سالگی ادامه داشت.
  یعنی قشنگ از وقتیکه رفتم مدرسه و با دوستای جدید آشنا شدم دیگه اون کارا رو نکردم.
  در ضمن، خودارضایی ِ کودک مثل ِ خودارضایی ِ دوران ِ بلوغ نیست که میگین کودکی که به سن ِ بلوغ نرسیده چطور میدونه خودارضایی و لذت جنسی یعنی چی. فرق میکنه
  درواقع این رفتار در کودک یه جور سرگرمیه. یه جور لذت مثل ِ بازی با اسباب بازیه. واسه همین هم به محضی که کمی بزرگتر میشه یا به چیزای دیگه ای مشغول میشه، عادتشو ترک میکنه
  اتفاقا همیشه تو برنامه های تلویزونی وهمین طور مقالات شنیدم و خوندم که این طور رفتار کاملا عادیه
  وقتی کودک کم کم رشد میکنه متوجه ِ جسم ِ خودش میشه و براش کلی سوال پیش میاد
  و حتی اعضای جسمشو با کودک ِ جنس مخالف مقایسه میکنه. اون طور که از روان شناسان ِ کودک شنیدم این رفتار هوش ِ کودک رو میرسونه
  به تجربه هم دیدم. پسر خواهرم بود .وقتی 4-5سالش بود سوالای زیادی در مورد جسمش میپرسید. یه عادتی هم داشت که همیشه وقت ِ تلویزیون نگاه کردن و خوابیدن دستش تو شلوارش بود . حتی خودشو با دختر برادرم مقایسه میکرد که همسن بودن. میومد از مامانش میپرسید که چرا ماله اون یه طور دیگه است و ماله من اینجوریه؟
  (بالاخره برحسب تصادف اعضای همو میبینن)
  الان خواهر زادم جزو نیزهوشان ِ مدرسشونه
  البته خواهر ِ منم کاملا مثبت باهاش برخورد میکرد. هیچ وقت تنبیهش نکرد. با عصبانیت و شدت برخورد نکرد و همینم باعث شد که پسرش عادتشو ترک کنه. الان خواهر زادم 9 سالشه ودیگه نه از اون سوالها خبری هست و نه از دست بردن تو شلوار.
  این نیست که این عادت همین جور تا نوجوانی ادامه داشته باشه… یه زمان ِ خاص داره که همون دوران ِ کودکی ِ
  خودارضایی در زمان ِ نوجوانی هم یه چیز دیگه است کاملا جدا از این رفتار که مختص ِ دوران ِ کودکی ِ فقط
  همین … ف
  علا بای

 11. خودمم دیگه says:

  سلام نیلوفر خانوم. مرسی بازم عالی بود مثل همیشه
  صحبت ِ آقا علی هم خیلی بامزه بود.حق با شما واقعا این نسل ِ ماهواره و اینترنت چی میخواد از آب دربیاد فقط خدا میدونه
  ولی در مورد اینکه گفتین ما بچه گیامون از این کارا نکردیم
  باید بگم که من یکی کردم. من همچین بچه ای بودم
  آخه خیلی بازیگوش و کنجکاو بودم…مامان خیلی با شدت برخورد میکرد و حتی کار به کتک هم میکشید. واسه همین من خوشم میومد که قایمکی انجام بدم. از 5-6سالگی شروع شد و تا 7 سالگی ادامه داشت.
  یعنی قشنگ از وقتیکه رفتم مدرسه و با دوستای جدید آشنا شدم دیگه اون کارا رو نکردم.
  در ضمن، خودارضایی ِ کودک مثل ِ خودارضایی ِ دوران ِ بلوغ نیست که میگین کودکی که به سن ِ بلوغ نرسیده چطور میدونه خودارضایی و لذت جنسی یعنی چی. فرق میکنه
  درواقع این رفتار در کودک یه جور سرگرمیه. یه جور لذت مثل ِ بازی با اسباب بازیه. واسه همین هم به محضی که کمی بزرگتر میشه یا به چیزای دیگه ای مشغول میشه، عادتشو ترک میکنه
  اتفاقا همیشه تو برنامه های تلویزونی وهمین طور مقالات شنیدم و خوندم که این طور رفتار کاملا عادیه
  وقتی کودک کم کم رشد میکنه متوجه ِ جسم ِ خودش میشه و براش کلی سوال پیش میاد
  و حتی اعضای جسمشو با کودک ِ جنس مخالف مقایسه میکنه. اون طور که از روان شناسان ِ کودک شنیدم این رفتار هوش ِ کودک رو میرسونه
  به تجربه هم دیدم. پسر خواهرم بود .وقتی 4-5سالش بود سوالای زیادی در مورد جسمش میپرسید. یه عادتی هم داشت که همیشه وقت ِ تلویزیون نگاه کردن و خوابیدن دستش تو شلوارش بود . حتی خودشو با دختر برادرم مقایسه میکرد که همسن بودن. میومد از مامانش میپرسید که چرا ماله اون یه طور دیگه است و ماله من اینجوریه؟
  (بالاخره برحسب تصادف اعضای همو میبینن)
  الان خواهر زادم جزو نیزهوشان ِ مدرسشونه
  البته خواهر ِ منم کاملا مثبت باهاش برخورد میکرد. هیچ وقت تنبیهش نکرد. با عصبانیت و شدت برخورد نکرد و همینم باعث شد که پسرش عادتشو ترک کنه. الان خواهر زادم 9 سالشه ودیگه نه از اون سوالها خبری هست و نه از دست بردن تو شلوار.
  این نیست که این عادت همین جور تا نوجوانی ادامه داشته باشه… یه زمان ِ خاص داره که همون دوران ِ کودکی ِ
  خودارضایی در زمان ِ نوجوانی هم یه چیز دیگه است کاملا جدا از این رفتار که مختص ِ دوران ِ کودکی ِ فقط
  همین ..

 12. علي says:

  سلام به همه.
  بعد از ساليان سال مشكله ايميلم برطرف شد حالا اومدم عضو بشم قسمت عضو شدن فيلتره.
  ماكي شانس داشتيم كه اين باره دوم باشه.[ناراحت]

 13. من كي باشم says:

  سلام و كلي تشكر بابت مطالب ارزشمندتون
  راستش من يكي از همين بچه ها بودم .از حدودا 4 سالگي تا مدتها ادامه دادم .يادمه بيشترين دليلي كه اين كارو ميكردم اين بود كه من هميشه دير خوابم مي برد از خواب ظهرم بيزار بودم ولي اين خود ارضاييه تنها چيزي بود كه باعث مي شد زود خوابم ببره
  راستش يه ذره با اين علي اقا مخالفم .تو اون سن تركش خيلي راحتتره.چون اصلا نميدوني چي هست مگه اينكه نوع برخورد والدين باهات درست نباشه
  بديش اينكه يه روزي در اينده بر مي گرده حتما.اونوقت خر بيارو باقالي بار كن .مثله الانه من
  واقا از مقالتون ممنون . هميشه فكر ميكردم انحراف جنسي يا يه مشكلي داشتم

 14. sorb says:

  bebakhshid .soalaro haminja bayad migoftim?akhe dige hn sait ghesmate nazarat nadare man haminja matrah kardam.doroste?
  ——————————————————–
  پاسخ شما: بله. همینجا بگذارید دوست خوبم.

 15. sorb says:

  bazam bebakhshid.man soalamo ke neveshtam inja nistesh.albate injuri behtareha vali goftam shayad aslan nareside?hala reside dastetun ya na?nemikhad bezaridesh age reside faghat age nareside begid ke 2bare befresam.

 16. هومن says:

  مطلب بسیار جالب ناکی بود 🙂
  مرسی که منبع می ذاری 🙂

 17. سيامك says:

  |باسلام برنيلوفرعزيز آقامحمدآرشخان وساراجان وآرزوي موفقيتهاي لحظه افزون.
  بنده باداشتن يك دختر 10ساله و لمس مسئله خود ار ضاي
  واقئااز شما تشكر ميكنم (اين مسئله مارا بسياررنج ميدهد) واقئا راه جلوگيري ازاين عمل براي يك دختر10ساله چه هست.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: